Online Magazín

Akné – péče o pleť

Akné je jedno z nejběžnějších dermatologických onemocnění. Vyskytuje se v důsledku ucpání a zánětu vlasových folikulů, tedy pórů na kůži. Přes tyto póry proudí kožní maz na povrch pokožky. Kožní maz je důležitý a jeho tvorba je fyziologická. Pokud však dojde z nějakého důvodu k ucpání folikulů, začne se v pórech hromadit, ucpe se a způsobí zánět. Jeho důsledkem je puchýř. Akné se nejčastěji vyskytuje v období puberty, ale může se objevit i později v dospělosti v těhotenství nebo při menstruaci. Hlavními faktory vzniku akné je genetická predispozice, hormonální vlivy, zvýšená produkce mazu, bakteriální osídlení kůže, případně vnější vlivy jako kouření, léky, mechanické dráždění či tření kůže a podobně.

Typy a výskyt akné

Typy akné
Výskyt akné u dospívajících

Existuje několik typů akné, rozpoznatelné podle velikosti vyrážky, její hloubky, hnisání, zarudnutí a podobně. Podle závažnosti se dělí na mírné, středně těžké a obtížné. Mírně se projevuje černými a bílými tečkami. V tomto stadiu hrozí výskyt jizev jen v minimálním množství. Naopak při těžkém akné je výskyt puchýřů značný, jsou bolestivé a výskyt jizev je enormní. V tomto případě je nezbytné vyhledat dermatologa, který zahájí účinnou léčbu. Akné se nejčastěji vyskytuje na tváři v oblasti líc, čela a brady. Může být také na zádech a v horní části hrudníku. Při výskytu akné je důležitá v první řadě léčba a poté ovlivnění vnějších vlivů, které lze ovlivnit jak přestat kouřit, omezit tření kůže, případně pleť následně ošetřit, na pleť sahat čistýma rukama. Podle výzkumů na toto onemocnění blahodárně působí také mořská voda a slunce. Samozřejmě je třeba používat vhodné ochranné krémy, aby se nespálila. Mořská voda a slunce pleť vysušují a zároveň léčí.

Péče o aknózní pleť

Nejdůležitějším krokem péče o akné je dodržování rad a léčbu dermatologa. Kromě toho je mimořádně důležité pleť pravidelně čistit používáním vhodných PH – neutrálních mýdel a roztoků s mírným obsahem alkoholu, které pleť čistí, dezinfikují a zároveň i odmašťují. Následně je třeba použít vhodný krém, který neucpe mazové žlázy. Vhodné jsou také různé bylinné extrakty, které příznivě ovlivňují tvorbu mazu. Pro více informací navštivte následující internetovou stánku: https://www.dadosens.cz/